Кажан,
який приносить перемогу


 

Існують оповіді про безстрашних тварин, які спасають місто від загарбників. Переповідають неймовірні легенди, у яких тварини відвертають смерть воєвод чи повелителів. У цих оповіданнях прекрасні, відважні, кмітливі істоти змінюють хід історії і стають нашими героями! Зазвичай це образ прекрасного птаха, або ж гордого звіра, який покірно та безкорисливо віддає своє життя за спасіння людини.

Проте є й інші легенди – котрі, швидше за все, можна назвати «страхіттями». В них та чи інша тварина пов’язана з чимось негативним. Хоча в Азії (наприклад, у Китаї) кажани здавна були символами удачі, в Європі цих безневинних істот звинувачували у надприродних, часто страшних та небезпечних для людини, здібностях. Пам’ятаєте історії про кажанів, що заплутуються у волоссі? Однак з поміж решти європейських регіонів відрізняється Іспанія, де кажани фігурують на гербах! Так, наприклад, герби трьох міст, зліва направо: Валенсії, Барселони (до 1882 р.), і Пальми-де-Майорка. Всі три увінчані зображенням кажана!

Цікаво, що ці три міста – не єдині, на гербах яких зображені кажани. Ці крилаті тварини присутні і на гербах інших іспанських міст: Фраги, Катаррохи, Новальясу, Альбасете, Теруелю. Що же це може означати?

Припускають, походження цієї незвичної для Європи символіки бере початок у далекому XIII ст. В той час на Піренейському півострові розпочався черговий етап Реконкісти - багатовікового відвоювання християнськими феодалами (іспанськими, каталонськими, арагонськими та португальськими) території півострова, яка знаходилась у володінні мусульманських завойовників. Однією з визначних подій у Реконкісті стала перемога короля Арагонського Хайме І Завойовника (1208-1276), яку він отримав у битві проти арабів за землі Валенсії.

Який же зв'язок між Реконкістою, королем Хайме І та багаточисельними зображеннями кажанів, що можна зустріти у кожному зі згаданих міст? Найбільшого поширення отримала наступна історія.

памятник королю Хайме I

Легенда розповідає, що кажан сів на шолом короля Хайме І під час боротьби за Валенсію. Це було сприйняте як знак того, що удача на боці короля, проте він має бути пильним. Перемогу було здобуто і відтоді її символом став саме кажан, а з 1503 року його почали зображати на гербі цього міста.

Існує декілька версій легенди. В одній ідеться про те, як кажан, що кружляв навколо короля врятував його від смерті, прийнявши на себе ворожу стрілу.

Інша версія розповідає про те, як війська Хайме І розбили табір неподалік від валенсіанських земель, окупованих маврами, і спокійно заснули. Однак уночі дехто із вояків прокинувся від дивних звуків, що лунали з намету короля. Один із воїнів помчав до намету Хайме І, щоб пересвідчитись, чи все гаразд, і розбудив його. Прокинувшись, вояки побачили, що до їхнього табору підкрадаються маври. Отож, арагонці швидко стали до бою. Сутичка була довгою, виснажливою та кривавою, та все ж конкістадорам вдалося відбити підступний нічний напад. Коли бій скінчився, король наказав дізнатися, що насправді потривожило табір уночі. Яким же було здивування, коли з’ясувалося, що причиною став маленький кажан, який потрапив у намет і у пошуках виходу бивсь у барабан і поскидав зброю на підлогу. На знак вдячності за переможний бій і збережені життя своїх воїнів, король наказав зобразити маленького героя на найвищій частині свого гербу.

Однак існує й інша легенда. Згідно з нею іспанські араби приручали кажанів і використовували для захисту від комах на заболочених територіях поблизу міста Валенсія. У ті часи один із наймогутніших мусульманських пророків передбачив: доки кажан господаря міста буде кружляти у нічному небі, доти місто залишатиметься у володінні арабів. Однієї ночі цей кажан, зачарований красою дракона, що виблискував на шоломі короля Арагонського, спустився, щоб краще його роздивитись. У цей момент тварину схопили і на наступний день місто було визволене від мусульманських загарбників. На знак перемоги король наказав замінити фігуру дракона, яку досі зображали на гербі війська. Відтоді над гербом Короля Арагонського велично розправив свої крила кажан. Саме той кажан, який напередодні спустився на шолом Хайме І, і передав усю велич і могутність християнському війську та надихнув його на бій.

Варто зауважити, що у всіх версіях легенди кажан є символом перемоги!

Легенда – легендою, проте, певні особливі події, пов’язані з кажаном і справді відбулись. Інакше, як пояснити таке широке використання зображення кажана у символіці міст давньої Арагонської корони? Адже відомо також і декілька прикладів заміни зображень дракона на кажана. У Середньовіччі дракона крилатого, або ж віверна, зображали на гербах багатьох міст Арагону. З часом, цей символ поступово поступився місцем кажану. Ось, наприклад, у 1603 році була опублікована «Історія перемог древніх графів Барселони», а в 1609 – книга «Повний літопис королівства Каталонії». Один і той самий герб у першому варіанті має зображення дракона, а в іншому – кажана!

 

Ну, а автор цього матеріалу під час своїх прогулянок по Пальма-де-Майорка зустріла фігурки та зображення кажанів у багатьох місцях. Кажан присутній на балконі фасаду Ратуші міста. Площа черепах (La plaza de las tortugas) отримала свою назву через чотирьох черепах, які тримають на собі монумент фонтану. Однак, якщо підняти голову, можна побачити, що завершує цю композицію невеличкий кажан.

Він навіть зображений на ліхтарях…

…та каналізаційних люках.

Також його фігурку можна перестріти, на площі Коль (plaza den Coll) та на площі Меркадо (plaza del Mercado) на пам’ятнику Антоніо Мауру, іспанському державному діячові та письменнику, якого п'ять разів обирали головою Ради міністрів Іспанії.

Автор матеріалу: Анна Хохлова.

Фотографії з Пальми-де-Майорка: Анна Хохлова.

Ред.: О. Годлевська

 

 повернутися

30.08.2013